Visuomenei

Teisingai prižiūrimas miškas - vertė visuomenei, ekonomikai ir gamtai. Tvariai ūkininkaudami užtikriname, kad miškas Lietuvoje visada oštų ir miške visiems būtų gera.

Laisvalaikio zonų žemėlapis

Daug dėmesio skiriame rekreacijai, įrengiame poilsio bei atokvėpio vietas, jas prižiūrime ir tvarkome. Kasmet įrengiame naujus rekreacijos objektus, renovuojame jau esamus.

Išskirtinės lankomos vietos

Prižiūrime apie 1169 visuomenei skirtų rekreacinių objektų visoje Lietuvoje: pažintinius takus ir pažintinius kompleksus, stovyklavietes, poilsiavietes, apžvalgos aikšteles, atokvėpio vietas – daugybę įvairių lankytinų vietų, kuriose galima daugiau sužinoti apie šalies istoriją, pagilinti žinias apie gamtą ar tiesiog pasidžiaugti nuostabiais vaizdais stovyklaujant ar vaikštinėjant gryname ore.

Miškininkai visuomet prižiūrėjo ir kūrė naujus rekreacinius objektus lankytojams. Per pastaruosius trejus Valstybinių miškų urėdijos veiklos metus jau suprojektuota virš 60 naujų rekreacijos objektų. Visuomenei sukūrėme rekreacinių objektų žemėlapį, kuriame kone kiekvienas ras vietą, kurią norėtų patyrinėti iš arčiau. Žemėlapyje rasite apie 1150 rekreacinių objektų.  Žemėlapyje pateikta informacija apie visus Valstybinių miškų urėdijos rekreacinius objektus. Jame rasite trumpus objektų aprašus bei jų nuotraukas, atsakingų padalinių kontaktus.

Lankymosi miške taisyklės

Lietuvoje esame įpratę džiaugtis mišku – uogauti, grybauti ar tiesiog pasivaikščioti. Kad mūsų poilsis miške būtų tvarus, svarbu laikytis pagrindinių lankymosi miške taisyklių.

Kas gali lankytis?

Visi asmenys, visų nuosavybės formų miškuose, išskyrus rezervatų ir specialios paskirties objektų (pasienio zona, kariniai objektai) miškus ir miškus, kuriuose lankymąsi riboja teisės aktai.

Kur galima apsistoti?

Tik poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose, kituose rekreacinės paskirties statiniuose.

Grybavimas ir uogavimas

Galima grybauti, rinkti vaisius, vaistažoles ir vaistinę žaliavą visuose miškuose, išskyrus rezervatų miškus ir kitus miškus, kuriuose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas.

Keturračių eismas

Įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį motorinėmis transporto priemonėmis galima tik keliais.

Jodinėjimas miške

Jodinėti galima keliais ir tam skirtais takais.

Renginiai miške

Kultūros, sporto ir kitus renginius miške galima organizuoti tik gavus miško valdytojo leidimą raštu. Jeigu renginys planuojamas saugomoje teritorijoje – kreiptis į atitinkamos saugomos teritorijos direkciją.

Važiavimas dviračiu

Važiuoti dviračiais galima keliais ir rekreaciniais, pažintiniais ar kitais miško takais netrukdant pėstiesiems miško lankytojams ir negadinant takų dangos.

Kur palikti automobilį?

Automobilį palikti galima tik tam skirtose stovėjimo aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant, kad keliu pravažiuos kitos transporto priemonės. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

Miške draudžiama

 • Lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės ir pastatyti informaciniai (įspėjamieji) ženklai arba jie pažymėti aiškiai matomomis „Stop“ juostomis.
 • Kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį, išskyrus tam skirtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes, mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus, galinčius sukelti gaisrą. Privaloma nuolat prižiūrėti užkurtą laužą, baigus kūrenti, jį užpilti žemėmis ar vandeniu, kol visiškai nustos rusenti. Laužui susikurti miške galima pasirinkti tik šakų ir žabų.
 • Kirsti ar kitaip žaloti medžius, krūmus, augalus ir grybus, ardyti miško paklotę.
 • Gaudyti, naikinti laukinius gyvūnus, juos gabenti, rinkti kiaušinius, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus, inkilus).
 • Gadinti želdinių apsaugos priemones, poilsiavietes ir kitą rekreacinę įrangą, informacinius ženklus, kvartalinių linijų stulpus, geodezinius ženklus, riboženklius ar kitus įrenginius.
 • Paleisti miške šunį be antsnukio (antsnukis nebūtinas, kai šuo vedamas už pavadėlio).
 • Triukšmauti ar kitaip trikdyti laukinius gyvūnus.
 • Trukdyti asmenų, besilankančių miške, poilsį.
 • Plauti transporto priemones miške.
 • Teršti ar šiukšlinti mišką.

Ką daryti pasiklydus miške?

Pasiklydus miške be išmaniojo įrenginio, kompaso ar žemėlapio, atkreipkite dėmesį į miške esančius objektus:

 • daugelio medžių žievė šiaurinėje pusėje grubesnė. Beržo žievė baltesnė ir švaresnė pietinėje pusėje. Pušų kamienai šiaurinėje pusėje po lietaus pajuosta;
 • medžiai, akmenys, mediniai ar čerpių stogai šiaurinėje pusėje labiau padengti kerpėmis ir samanomis;
 • skruzdėlynai dažniausiai būna pietinėje medžių, kelmų ar krūmų pusėje, o jų šiaurinis šlaitas statesnis nei pietinis;
 • pavasarį sniegas anksčiau nutirpsta pietiniame kalvos šlaite, be to, jis greičiau sužaliuoja.

Dar vienas kelrodis – kvartaliniai stulpai. Visi stambesni valstybiniai miškai yra padalinti kvartalais, tarp kurių iš šiaurės į pietus ir iš rytų į vakarus susikerta keturių metrų pločio linijos. Čia galima matyti įkastus kvartalinius stulpus, ant kurių užrašyti skaičiai, pagal kuriuos tiksliai nustatoma pasaulio kryptis.

Gretimų kvartalų numeriai didėja iš vakarų į rytus ir iš šiaurės į pietus. Pavyzdžiui, ant kvartalinio stulpo keturių šonų užrašyti tokie skaičiai: 4, 5, 15, 16. Mažųjų skaičių pora atsukta į šiaurę, didžiųjų į pietus. Atsistojus iš mažesniųjų skaičių pusės stulpo briauna tarp 4 ir 5 rodys linijos kryptį į šiaurę, o tarp 15 ir 16 — į pietus. Tarp 4 ir 15 bus vakarai, tarp 5 ir 16 — rytai.

Miškuose kvartalinės linijos paprastai nebūna ilgesnės nei kilometras, tad net ir klaidžiausiame miške tiesiai žygiuodami greitai išeisite į liniją, kurioje rasite kvartalinių stulpų. Visuomet svarbu įsiminti, prie kurio kvartalo savo kelionę pradėjote.

MŪSŲ PARTNERIAI
LR aplinkos ministerija
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Vytauto Didžiojo Universitetas
Valstybinė miškų tarnyba
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Skip to content