Vykdydami jaunuolynų ugdymo darbus formuojame sveikus, našius ir biologiškai įvairius medynus. Jeigu tik pasodintas miškas atrodo kaip plynas laukas, medeliams paaugus, miškas greitai sutankėja ir jaunuolynas tampa nepraeinamu, o ypač lazdynai bei karklai pradeda stelbti vertingąsias medžių rūšis. Jaunuolynų ugdymo, retinimo ir einamuosius kirtimus atliekame pagal medynų amžių: jaunuolynų ugdymas vykdomas medžiams pasiekus 8-20 metų amžių, retinimas – nuo 21 iki 40 metų (minkštųjų lapuočių atveju nuo 21 iki 30 metų), ir tik po šių darbų yra atliekami einamieji miško kirtimai.
Medeliai, iš pasodintų 30 centimetrų aukščio sodinukų formuojasi į medžius, tankėja, atsiranda vidurūšinė konkurencija, užsisėja ir kitos medžių ar krūmų rūšys, kaip lazdynai, baltalksniai ar karklai, kurie pradeda stelbti šviesiamėges pušis, ąžuolus, nes auga sparčiau ir juos perauga, sudaro šešėlį, dengia savo lajomis ir kiti medžiai po jomis nebeužauga. Ypač jautriai į kitų medžių stelbimą reaguoja pušys ir ąžuolai. Kaip sako miškininkai – ąžuolas mėgsta augti su kailiniais, bet be kepurės – jeigu kiti medžiai stiebiasi šalia, ąžuolas gali augti toliau, tačiau jeigu kitų medžių laja pradeda dengti jį iš viršaus – ima nykti.
Dažniausiai pušys savaime užsisėja ir gali augti tik atviruose plotuose, tačiau miške, jas užgožus kitiems medžiams, krūmams ar žolinei augmenijai (dažniausiai avietėms) taip pat pradeda nykti.
Jeigu miškininkai nevykdytų ugdomųjų kirtimų, šviesiamėgiai medžiai, kuriems reikia pakankamai erdvės, ypač jauname amžiuje, būtų nustelbti sparčiau augančių menkaverčių medžių ir krūmų, dėl to Lietuvoje neturėtume pušynų, ąžuolynų ir kitų vertingų medžių miškų.
Jaunuolynų ugdymas atliekamas beveik visus metus, išskyrus balandžio – liepos mėnesius, kai peri paukščiai, kurie tokiuose jaunuose miškų plotuose suka lizdus.
Kasmet jaunuolynų ugdymo darbai atliekami maždaug 12 000 hektarų miškų plote.
Jaunuolynų ugdymo kirtimai atliekami visose miškų grupėse, išskyrus rezervatinius miškus, kuriuose nėra vykdoma jokia ūkinė veikla.